Okno na świat

Telewizor XXI wieku !


20 czy 75 cali?

Technologie i rozdzielczości w telewizorach zmieniają się tak szybko, że ciężko za nimi nadążyć. Plazma, LCD LED, OLED TV, Full HD, 4K, Ultra HD, Smart TV, SUHD. Aż w głowie się kręci. Czy telewizory poniżej 40 cali to przeżytek? 

Zacznijmy od plazmy. Są to pierwsze "cienkie" telewizory. Obecnie wycofane z produkcji. Powody to: duża masa, duży pobór prądu, brak możliwości zrobienia ich cieńszych oraz duże koszty produkcji rozdzielczości 4K. 


Telewizory LCD LED, obecnie jest ich najwięcej na rynku. Technologia polega na podświetlaniu matrycy diodami LED od tyłu lub boku. Stąd nazwa. 


Technologią jutra jest OLED. W tym telewizorze wszystkie piksele świecą osobno. Dzięki temu można zrobić telewizory jeszcze cieńsze. Na razie jest to technologia jeszcze droga i trudna w produkcji. 


Teraz skupmy się na rozdzielczościach, pierwsza to Full HD.  Jest to 1920 x 1080 pikseli. Jest już na tyle znana, że możemy oglądać nie tylko film Full HD, ale również jest sporo kanałów telewizyjnych w HD. 


Ultra HD, 4K. Są to dwie nazwy na tą samą rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Jest to obraz o wiele bardziej dokładny. Ale pamiętajmy! Nie wystarczy nam sam telewizor Ultra HD, musimy mieć jeszcze filmy nagrane w tej rozdzielczości. Sam telewizor nie da nam efektów.  


SuperUHD lub SUHD to Ultra HD z wyższym kontrastem, większą jasność i szerszą  paletą barw. Nazwa to tylko chwyt marketingowy jego rozdzielczość jest taka sama jak w telewizorach 4K. 


Smart TV jest to telewizor z wbudowanym Wi-Fi. Jest to bardzo dobre rozwiązane, daje nam dostęp do np. YouTuba, Player.pl czy przeglądarki. Możemy z łatwością oglądać na naszym telewizorze filmy oraz programy. Bez potrzeby podłączania laptopa czy komputera. 


Podsumowując
1. Wybieramy technologię:
-LCD Led
-OLED
2. Wypieramy rozdzielczość:
-Full HD
-Ultra HD (4K)
-SUHD ("tuning 4k", rozdzielczość taka sama jak w 4k)
3. Dostęp do Wi-Fi:
-Smart TV
-lub bez dostępu do internetu 

Co do cali. Trzeba wziąć pod uwagę rozdzielczość naszego telewizora oraz odległość obrazu od miejsca oglądania. Można przyjąć mniej więcęj: 
-Full HD 4,2 cm na każdy cal ekranu (np. 60 calowy telewizor powinien być oglądany w odległości 252cm)
-Ultra HD 2,1 cm na każdy cal ekranu (np. 60 calowy telewizor powinien być oglądany w odległości 126cm) 
                                                                                       
Komentarze

Popularne posty